Co grupówki dają rodzinom?

Co grupówki dają rodzinom?

Jak ubezpieczenie grupowe pomaga rodzinie?

Najważniejszym celem ubezpieczenia na życie jest zabezpieczenie osoby ubezpieczonej oraz jej najbliższych w razie śmierci, wypadku lub poważnej choroby. By w pełni zabezpieczyć całą rodzinę ubezpieczenie musi uwzględniać wszystkich jej członków. Na rynku funkcjonuje kilka możliwości, które na odmienne sposoby włączają rodzinę do ubezpieczenia. Sprawa może wydawać się szczególnie zawikłana osobom rozważającym przystąpienie do ubezpieczenia grupowego w firmie.

Standardowa oferta ubezpieczenia grupowego obejmuje szereg świadczeń na wypadek szkód przytrafiających się członkom rodziny, czyli partnerowi lub partnerce, dzieciom, rodzicom i teściom. W zależności od polityki ubezpieczyciela oraz składki, zakres  i wysokość świadczeń będzie się różnić. Obejmować on może śmierć, uszczerbek na zdrowiu, zachorowanie i różne pomniejsze świadczenia w odniesieniu do niektórych lub wszystkich z wymienionych członków rodziny. Częstą praktyką jest na przykład, że więcej ryzyk przewidzianych jest dla szkód dotyczących partnera lub partnerki, a ubezpieczenie rodziców i teściów zakłada jedynie śmierć. Większość ubezpieczeń grupowych przewiduje także wypłaty w sytuacji urodzenia dziecka, ale mniej ofert będzie przewidywać świadczenia na okoliczność choroby dziecka, chociaż i takie sytuacje są włączane do zakresu.

Zazwyczaj świadczenia dla zdarzeń związanymi z członkami rodziny nie są zbyt wysokie – co do zasady stanowią one ułamek świadczeń przewidzianych dla ubezpieczonego. Czasem są to kwoty wręcz symboliczne, pomyślane bardziej jako dodatek do ubezpieczenia zawartego przez partnerów czy rodziców.

Jak wykorzystać grupówkę?

Wiele ubezpieczeń grupowych daje możliwość dołączenia członków rodziny – partnera/partnerki oraz pełnoletnich dzieci —  jako równorzędnych ubezpieczonych, chociaż nie są oni zatrudnieni w firmie, dla której ubezpieczenie zostało przygotowane. Co istotne, by dołączyć partnera lub partnerkę nie jest wymagana formalizacja związku, a ubezpieczyciele akceptują też związki jednopłciowe. W przypadku dołączenia członków rodziny do grupówki, świadczenia mogą się sumować i w przypadku chociażby poważnej choroby ubezpieczyciel wypłaci pieniądze zarówno z uwagi na zachorowanie ubezpieczonego, jak i partnera/dziecka, którym ta osoba jest dla innej osoby ubezpieczonej. Bywa jednak, że niektórzy ubezpieczyciele ograniczają wysokość świadczeń rodzinnych, gdy dopuszczają przystąpienie najbliższych jako równoprawnych ubezpieczonych.

Rodzina ubezpieczonego może być więc zabezpieczona przez ubezpieczenie grupowe w dwojaki sposób: przez świadczenia rodzinne o niewielkiej wysokości, standardowo uwzględnione w zakresach grupówek lub poprzez dołączenie jej członków do ubezpieczenia w roli uczestników.

W przypadku odejścia z pracy ubezpieczonego towarzystwa ubezpieczeniowe oferują możliwość kontynuowania ochrony jako indywidualnej polisy życiowej. Gdy w ramach grupówki ubezpieczona jest cała rodzina, w ramach kontynuacji indywidualnej każda osoba otrzymuje własną polisę. Warunki są dostosowywane do charakterystyki polisy indywidualnej, jednak ich ogólny zakres jest zbliżony do ubezpieczenia pracowniczego.

Właściwe dostosowanie warunków ubezpieczenia grupowego do potrzeb pracowników i pracowniczek całej firmy nie jest prostym zadaniem. W tym celu warto skorzystać z pomocy brokera, który ma wiedzę specjalistyczną, by porównać rozmaite zapisy i ograniczenia stosowane przez ubezpieczycieli.