Dlaczego warto mieć ubezpieczenie cyber?

Dlaczego warto mieć ubezpieczenie cyber?

Do czego służy ubezpieczenie cyber?

Ataki cybernetyczne stały się bardzo powszechne, a ich ilość wciąż rośnie. Do tego oszuści uciekają się do metod coraz bardziej pomysłowych i wpływających jednocześnie na wiele osób w nadziei na ich błąd czy nieuwagę. Konsekwencje udanych ataków bywają bardzo poważne, a likwidacja skutków niekiedy trwa miesiącami i wiąże się ze znacznymi kosztami.  

Na tego rodzaju sytuacje przewidziane jest ubezpieczenie cyber na wypadek ryzyk cybernetycznych. Zapewnia ono ochronę przed konsekwencjami różnego rodzaju ataków, utraty danych, naruszenia obowiązku ochrony danych osobowych czy naruszenia informacji handlowej.

Cyberprzestępcy wykorzystują różnego rodzaju narzędzia: stosują wirusy i złośliwe oprogramowanie, dokonują włamań do systemów, łamiąc niewystarczające zabezpieczenia czy przestarzałe rozwiązania; podszywają się pod inne osoby oraz instytucje czy też blokują systemy bądź usługi firmy w celu zatrzymania lub spowolnienia jej działalności. Celem jest na ogół wymuszenie okupu lub przejęcie środków firmy podstępem, co poza czystymi stratami finansowymi  często powoduje także przestój w normalnej działalności organizacji, szkody wizerunkowe czy też problemy prawne związane z wymuszonym naruszeniem przepisów oraz umów.

 Nawet najlepsze ubezpieczenie nie zatrzyma ataku, zwłaszcza gdy nie są stosowane podstawowe środki bezpieczeństwa, jednak będzie ono wsparciem przy likwidacji szkód spowodowanych przez ewentualny atak i pozwoli zminimalizować jego konsekwencje.  Standardowe ubezpieczenie cyber obejmuje skutki ataków hakerskich, utraty oraz wycieku danych. Polisa pokryje koszty wywołane przez konieczność naprawy szkód i związanych z nimi wydatków, takich jak wynagrodzenie specjalistów i konsultantów którzy pomogą przywrócić firmę do normalnego funkcjonowania czy koszty obrony prawnej, często potrzebnej gdy atak wiąże się z naruszeniami wobec osób trzecich.

Kiedy pomoże ochrona cyber?

Przykładowe scenariusze, w których zadziałało ubezpieczenia cyber to:

  • ujawnione zostały dane osobowe klientów firmy i konieczne było przeprowadzenie kampanii informacyjnej oraz wypłacenie odszkodowań i pokrycie kar administracyjnych, a także skorzystanie z pomocy ekspertów PR w celu odbudowy wizerunku firmy;
  • zablokowany został system sprzedażowy firmy i atakujący zażądał okupu za jego przywrócenie. Firma skorzystała z pomocy ekspertów, którzy byli w stanie zatrzymać atak lub zadecydowali o opłaceniu okupu z ubezpieczenia;
  • na skutek ataku naruszone zostały tajemnice handlowe i kontrahenci złożyli w związku z tym pozew do sądu. Firma skorzystała z pomocy prawników specjalizujących się w podobnych sytuacjach w celu złagodzenia konsekwencji;
  • po udanym ataku eksperci od bezpieczeństwa cyfrowego przeprowadzili dochodzenie mające na celu ustalenie szkód oraz tego, jak doszło do złamania zabezpieczeń i pomogli w ich przywróceniu.

Ubezpieczenia firm od ryzyk cybernetycznych to typ ochrony coraz bardziej potrzebnej, jednak często pomijanej. Wiąże się to często z brakiem świadomości na temat tego jak poważne mogą być konsekwencje ataków cybernetycznych, a także niewiedzą na temat możliwości ubezpieczenia tego rodzaju ryzyk.

Jak zawrzeć ubezpieczenie cyber?

Nie każdy ubezpieczyciel oferuje tego rodzaju ochronę, a przygotowanie oferty bywa skomplikowanym procesem wymagającym dostarczenia towarzystwu wielu danych do analizy. Często zdarza się, że ubezpieczyciele odmawiają udzielenia ochrony ubezpieczeniowej ze względu na zbyt słaby poziom zabezpieczeń stosowanych w organizacji. Zawarcie ubezpieczenia cyber nie jest łatwe, jednak może okazać się kluczowe dla przetrwania firmy w kryzysowej sytuacji. Dzięki pomocy brokera proces nie tylko można ułatwić, ale też prowadzić jednocześnie negocjacje z kilkoma towarzystwami ubezpieczeniowymi, tak by ostatecznie wybrać możliwie najkorzystniejszą ofertę.

Napisz do nas, aby uzyskać dopasowaną do twoich potrzeb ofertę!